Most clubs in South Australia welcome people to come and try paddling anytime during the year. Prior to attending a session please contact the club and let them know you're coming.  Your first four training sessions are free!

How to choose a club?

  • Look at club training schedules below and find one that works best with your schedule (please confirm times with each club prior to attendance)
  • View club details and take note of what categories and age groups they currently paddle in, not all clubs paddle in all categories or age groups
  • Consider if you are interested in travelling to interstate and/or international competitions
  • Consider what level of commitment and competition you are interested in, some clubs compete at a national level with higher intensity training
  • Contact the coach or a committee member from the club to arrange a come and try session
  • Attend training sessions with a few different clubs¬†
  • Ask about club fees and what equipment is provided or required

Monday

5pm (5:30 during daylight savings)

Copper Coast (Wallaroo)

8-9am

Black Sea Dragons

5:30pm

Powerblades

6-7pm

Waiwilta

6-7pm

Adelaide Survivors Abreast

6:30pm at the Port Adelaide Sailing Club

ACDC

6:30pm

Adelaide Phoenix

6:30pm

Bladerunners

Tuesday

5:30pm

Coorong Dragons (Goolwa)

5:45pm -7:15pm

Subsonix

6-7pm

Adelaide Survivors Abreast

6pm

Dragons Abreast

6pm

SA Dragons Abreast (SADA)

Wednesday

5:30pm (during daylight savings)

Kangaroo Island Dragons

5:45pm

Blue Water Raiders

5:45pm-7:30pm

Waiwilta

6:15pm

Powerblades

6:30pm at the Port Adelaide Sailing Club

ACDC

6:30pm-8pm

Black Sea Dragons

9:15am

Victor Dragons (Victor Harbour)

6:00pm (during daylight savings)

Vicki's Pride (Murray Bridge)

Thursday

5pm (5:30 during daylight savings)

Copper Coast (Wallaroo)

5:45pm - 7:15pm

Subsonix

6-7pm

Adelaide Survivors Abreast

6-7pm

SA Dragons Abreast (SADA)

6:30pm

Adelaide Phoenix Dragon Boat Club

6:30-8pm

Black Sea Dragons

Friday

5:30pm

Coorong Dragons (Goolwa)

5:45pm-7:30pm

Water Warriors

Saturday

7:30am

Copper Coast (Wallaroo)

7:30am

Blue Water Raiders

8am

Black Sea Dragons

8:30am-10am

ACDC

9am

Adelaide Phoenix Dragon Boat Club

9am

Adelaide Survivors Abreast

9am

Dragons Abreast

9:30am

Waiwilta

10am

Powerblades

10am

SA Dragons Abreast

8:00am (during daylight savings) otherwise 9:00am

Vicki's Pride (Murray Bridge)

Sunday

7:45am

Blue Water Raiders

8:30am (during daylight savings)

Kangaroo Island Dragons

8:45am - 10:30am

Subsonix

9am

Coorong Dragons (Goolwa)

9-10:30am

Black Sea Dragons

9:45am-11:30am

Water Warriors

9:15am

Victor Dragons (Victor Harbour)